80. ROCZNICA
EGZEKUCJI WIĘŹNIÓW PAWIAKA
W MAGDALENCE

W sobotę 28 maja 2022 r. odbędzie się uroczystość upamiętniająca 80. rocznicę egzekucji więźniów Pawiaka w Magdalence. Do udziału w uroczystości zapraszają: Polski Związek Byłych Więźniów Politycznych Hitlerowskich Więzień i Obozów Koncentracyjnych, Wójt Gminy Lesznowola, Parafia św. Marii Magdaleny w Magdalence, Gminny Ośrodek Kultury w Lesznowoli oraz Muzeum Więzienia Pawiak – oddział Muzeum Niepodległości w Warszawie.

Podczas egzekucji więźniów Pawiaka, którą niemieccy okupanci przeprowadzili 28 maja 1942 r. w lasach sękocińskich koło Magdalenki, zamordowano 202 mężczyzn i 20 kobiet. Byli wśród nich lekarz prof. dr med. Leon Pękosławski, działacz socjalistyczny Gustaw Karol Lewestam, członek Stronnictwa Pracy Franciszek Kwieciński, dziennikarz Jerzy Roman Szyszko, organizator Związku Walki Zbrojnej (ZWZ) na terenie Pomorza mjr Józef Ratajczak. W egzekucji koło Magdalenki zginęło dziewięciu funkcjonariuszy polskiej straży więziennej pełniących do momentu aresztowania służbę na Pawiaku. W grupie rozstrzelanych więźniarek znajdowało się 15 Rawensbrüczanek z pierwszego transportu, wysłanego z Pawiaka 22 września 1941 r. (274 kobiety), na których ciążył wyrok śmierci za działalność w konspiracji skierowaną przeciwko Rzeszy Niemieckiej. W styczniu 1942 r. zostały one przewiezione z powrotem na Pawiak i rozstrzelane…

Program uroczystości upamiętniającej 80. rocznicę egzekucji więźniów Pawiaka
w Magdalence prezentujemy w zamieszczonym poniżej zaproszeniu.

Począwszy od 23 maja 2022 r.
Mauzoleum Walki i Męczeństwa
czynne od czwartku do niedzieli włącznie

Szanowni Państwo,

w związku z budową oraz przebudową instalacji wentylacji i klimatyzacji – począwszy od 23 maja 2022 r. aż do odwołania Mauzoleum Walki i Męczeństwa w alei J.Ch. Szucha 25 będzie zamknięte dla zwiedzających nie tylko w poniedziałki i wtorki, lecz także w każdą kolejną środę. Po 23 maja 2022 r. Mauzoleum zaprasza więc Państwa do zwiedzania od czwartku do niedzieli włącznie.

Za niedogodności przepraszamy.

Noc Muzeów 2022
w Muzeum Więzienia Pawiak
oraz Mauzoleum Walki i Męczeństwa

Szanowni Państwo,

„Tylko jednej za mało miłości, / by sen przebyć i stanąć powtórnie” – pisał podczas nocy okupacji Tadeusz w Gajcy w wierszu „Temu, który przyjdzie”. Do tego właśnie utworu nawiązaliśmy, nadając tytuł tegorocznej NOCY MUZEÓW w Muzeum Więzienia Pawiak oraz Mauzoleum Walki i Męczeństwa, na którą serdecznie zapraszamy w sobotę 14 maja 2022 r. od g. 19.00.

Przypomnimy jednego z najwybitniejszych twórców Pokolenia Kolumbów, poprzez działania konspiracyjne związanego z Pawiakiem. Program poświęcony Tadeuszowi Gajcemu, przygotowany przez Muzeum Niepodległości we współpracy z Fundacją ART., zrealizowany został dzięki współfinansowaniu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego. Członkowie Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznej „Pasjonaci Historii Warszawy 1939–1945” zaprezentują scenki z życia konspiracyjnego. A dzięki współpracy z Ministerstwem Edukacji i Nauki można będzie obejrzeć wnętrza budynku, w którym podczas okupacji mieścił się Urząd Komendanta Policji Bezpieczeństwa i Służby Bezpieczeństwa. Zachęcamy do zapoznania się ze szczegółowym programem tegorocznej Nocy Muzeów.

Czekamy na Państwa!

Jednocześnie uprzejmie informujemy,
że MUZEUM NIEPODLEGŁOŚCI I JEGO ODDZIAŁY
BĘDĄ NIECZYNNE DLA ZWIEDZAJĄCYCH
W DNIACH 14 i 15 MAJA W GODZINACH 10.00–17.00.